Povídání s matkou včelou Kateřinou Hadravovou o výstavě Včela
Přijďte objevovat, co se skrývá v úlu. Výstava Včela pokračuje až do 21. dubna 2019.
Ještě několik týdnů mohou návštěvníci galerie Sladovna zavítat do včelího úlu. Živá výstava Včela – tajuplný výlet za sluncem pro děti i jejich dospělý doprovod přináší zajímavé pohledy na včely a na organismus včelstva ve snaze porozumět jeho tajemstvím. Děti zde najdou podněty k poznávání všemi smysly, seznámí se s životem v úlu, jeho strukturou, a především se naučí mít včely rády či získají pokoru před tajuplným životem tohoto pracovitého a neuvěřitelně inteligentního hmyzu.
Původní idea výstavy přitom vyšla ze stínového představení o včelách, které hrála autorka výstavy Kateřina Hadravová uvnitř divadelního autobusu a jezdila s ním po celé České republice. „Tehdy jsem téma zvolila intuitivně, na základě silných vizuálních vzpomínek, které mám na včely díky své babičce. Ta mne s nimi od malička seznamovala. Brala mě do včel, říkala mi, jak to ve včelím společenství funguje, proč jsou pro nás tak důležité a jak jim můžeme pomoct. Odjakživa jsem tak včely díky ní měla ve velké úctě a když jsem přemítala nad tématem, které by mě bavilo rozpracovat, věděla jsem, že včelí společenství mě bude zajímat dlouhodobě. Představení vidělo hodně lidí v našem regionu, včetně mojí babičky i zaměstnanců Sladovny. Už před několika lety jsme tak se současným ředitelem Adamem Langerem hovořili o možnosti přepracovaní stínového představení do výstavy pro rodiny s dětmi,“ popisuje historii expozice Kateřina Hadravová.
Pro mladou autorku, která studovala loutkovou a alternativní scénografii na pražské DAMU, byla realizace výstavy novou zkušeností. „Sladovna propojuje výtvarno, hry a naučnost, což je specifický žánr, který mne osobně velmi zajímá a chtěla bych se v něm zdokonalovat i nadále. Výstava Včela pro mne byla příležitostí, jak si vyzkoušet autorský přístup a práci ve velkém týmu.“
Kateřina se věnuje také dalšímu zajímavému projektu s názvem Maringotka snů. „To je moje srdcová záležitost. Máme dílnu ve Strakonicích, kde je průběžně už třetím rokem stavíme. Snažíme se skloubit romantiku i praktičnost, a tak jsou naše maringotky úplně nové mobilní dřevostavby s izolací a z moderních materiálů. Při jejich výrobě řešíme praktické konstrukční otázky i estetické ladění a detaily, což jsem využila i při realizaci výstavy,“ přiznává autorka.
O tom, že si návštěvníci atmosféru výstavy užívají, nemůže být pochyb. Momentálně vedení Sladovny jedná také o možnostech instalace na dalších místech a od jejího zahájení ji v Písku navštívilo 20 tisíc lidí. Zařadila se tak mezi ty vůbec nejúspěšnější výtavní projekty Sladovny. „Stále mě napadá, čím by se výstava dala vylepšit, a tak i po jejím otevření postupně dotvářím několik objektů. Realizací se mi velmi rozšířilo vnímaní prostoru, materiálů a aspektu nerozbitnosti. Bude mi ctí, pokud budu moci někdy zase být součástí realizačního týmu vytváření výstavy pro děti,“ dodává Kateřina Hadravová, autorka výstavy Včela – tajuplný výlet za sluncem.