Leonardium MakerSpace
Spolu s interaktivní výstavou Objevárium: Leonardo je v období 25. 10. 2016 – 30. 4. 2017 součástí Sladovny také prostor Leonardium Makerspace. Jak již plný název napovídá, je Leonardium jedním z prostorů makerspace vznikajících po celém světě jako součást hnutí podporujícího lidskou tvořivost a kutilství. Hlavní inspirací pro Leonardium bylo Tinkering Studio při muzeu Exploratorium v San Franciscu.
Čím je však prostor Leonardia specifický?
Prostor je úzce propojen nejen umístěním, ale především filosofií s osobností Leonarda da Vinci. Již Leonardo da Vinci ve své době pronesl:
Jsem ohromen naléhavostí konání. Vědět není dostatečné, musíme uplatňovat. Chtít není dostatečné, musíme konat.
Chyba nikdy není ve zkušenosti; je to jen váš úsudek, který se mýlí, příslibem sobě samému takových výsledků zkušenosti, jaké nevyplývají z našich experimentů.
A tím shrnul filosofii, jejíž praktické uplatnění prostřednictvím materiálu, aktivit a pedagogického přístupu proškolených lektorů je klíčem k výjimečnosti Leonardia.
Každý měsíc se prostor Leonardia promění a poskytne návštěvníkům materiál pro zkoumání jednoho oboru. V Leonardiu se po dobu jeho působení ve Sladovně vystřídají: kuličkové dráhy, mechanika, hydraulika, elektrické obvody a architektura. Sérii zakončí měsíc duben, kdy mohou návštěvníci využít dostupný materiál pro domino efekt.
V Leonardiu platí několik základních principů:
1. Neexistuje návod.
Pro aktivity v Leonardiu nedostanete návod. Ani psaný, ani vyřčený. Nedostanete ho, ani v případě, že o něj budete žádat.
2. Vše se hodí ke všemu.
Materiál dostupný v místnosti je jediným ukazatelem směru, kam se bude vaše bádání daný měsíc ubírat. Leonardium je plné materiálu pro vaše vynálezy, stejně jako celý svět je plný materiálu pro vaši tvorbu. Žádný předmět či materiál nemá předurčené užití. Cokoliv se pod vašima rukama může stát čímkoli. I předměty denní potřeby se mohou hodit k něčemu zcela jinému.
3. Omyl je přínosný.
Omyl není podnětem k trestu či pocitům viny. Omyl je podnětem k novému nápadu. Omyl spouští nekonečný invenční proces vývoje a zlepšování. Představa – pokus – omyl – nová představa – pokus…
4. Neexistuje jedno správné řešení či finální výrobek.
Neexistuje jen jedna cesta k cíli a cíl není stanoven. Z Leonardia si neodnesete domů výrobek. Nekonečný proces zlepšování nemůže vést k jednomu finálnímu výrobku. Budete pracovat, na čem si budete přát a jiní návštěvníci budou pracovat na tom, na čem si budou přát oni.
5. Lektor je facilitátor.
Lektor Leonardia mlčí, naslouchá a pozoruje. Neporadí vám. Ani když se zeptáte. Naopak rád pokládá otázky on vám. Zakáže paní učitelce i tatínkovi, aby radili dětem, a vyzve je, aby raději pracovali na svém vlastním vynálezu. Pokud ve vás dočasný neúspěch vyvolá negativní emoce, lektor je chápavý. Ptá se, co byste si přáli vytvořit a co se nedaří. Své nabyté zkušenosti vám však nepředá. Umožní vám získat a prožít si své vlastní.
Pokud nevíte coby, lektor vám nabídne výzvy a posouvá tak vaši objevitelskou činnost kupředu. Ať už se s výzvou začnete prát jakýmkoliv způsobem.
„Dokážeš vytvořit hydraulický stroj, který třikrát klepne do tyčky?“
„Dokážeš vytvořit hydraulický stroj, který zastaví dvě roztočená kolečka stisknutím jediného tlačítka?“
„Dokážeš vytvořit kuličkovou dráhu tak, aby jela kulička k zemi co nejpomaleji?“
„Dokážeš vytvořit mechanický systém převodů, který rozhýbe loutku krokodýla?“
„Dokážeš zapojit komponenty tak, aby se elektrický zubní kartáček točil pomaleji?“
„Dokážeš zapojit komponenty tak, aby LED dioda blikala v rytmu hudby?“
A proč?
Protože skutečný proces poznání nespočívá v následování návodu a opakování pravdy předložené chytrou knihou nebo paní učitelkou. Skutečný objev nespočívá v pokusu, kdy všechny děti ve třídě na konci hodiny objeví přesně to, co je k objevu paní učitelkou pro dnešek naplánováno. Skutečný proces objevování a rozvoj kreativity spočívá ve vlastní cestě a zisku vlastních zkušeností. Každý z nás začíná na jiné počáteční úrovni. Volíte-li si cíl svůj sami, je pravděpodobné, že se váš cíl v průběhu času bude měnit. Sami před sebe začnete předkládat větší a větší výzvy. Nemáte-li návod a jdete-li neprošlapanou cestou, je pravděpodobné, že uděláte pár chyb. Je v pořádku cítit se příjemně, i když chybuji. Chyba mne posouvá dál.
Věříme, že pokud se lidé v Leonardiu přestanou cítit frustrováni, i když se jim napoprvé něco nedaří, stanou se i v běžném životě vytrvalejší a nebudou se z důvodu strachu z chyby předem vzdávat výzev. Věříme, že pokud děti i dospělé díky Leonardiu opustí strach jít vlastní neprošlapanou cestou, být kreativní a pracovat bez návodu, pomůže jim to v životě svobodně tvořit a dospět k výjimečným řešením.
Přijďte si to vyzkoušet!
Program aktivit Leonardia naleznete zde.
Pro aktuální informace navštivte naši FB stránku Leonardium Makerspace.
Autor: Lucie Drahníková