Továrna na utopii

Továrna na utopii

24/9/2022 – 31/3/2023

dočasná zážitková výstava

Sladovna zve na program Továrna na utopii v návaznosti na výstavu Hnízdo Ilustrace otevírající tyto otázky: Co bylo dřív: text, nebo ilustrace? Jak interpretovat minulost, současnost a budoucnost? Jak Karel Čapek vnímal budoucnost v minulosti? Co znamená slovo labor? Jaká bude minulost v budoucnosti? Lze vyjádřit celé dílo jedním objektem? Je utopie představa dokonalé, ideální společnosti? Jaká je tvá představa o dokonalé budoucnosti?

Autorská interaktivní výstava Továrna na utopii je tvořena šesti původními instalacemi šesti různých autorů. Ti se při své tvorbě inspirovali utopickými motivy v literárním díle Karla Čapka. Jednotlivé instalace jsou autorskými reakcemi na Čapkovy romány Továrna na absolutno, Krakatit, Válka s  mloky nebo dramata R.U.R. a Věc Makropulos. Využívají různorodé vyjadřovací prostředky, nacházejí v literárních inspiracích odlišná témata a počítají s různými způsoby aktivního zapojení diváka. Zároveň je však spojuje zázemí autorů, kteří se všichni věnují loutkovému a alternativnímu divadlu. Je jim proto společná chuť vyprávět příběhy, stejně jako smysl pro divadelnost, hravost a metaforu.

Výstava vznikla v rámci výstavní činnosti Divadla Drak a Mezinárodního institutu figurálního divadla o.p.s.

 

Čeká vás šest originálních zastavení, v nichž si můžete připomenout dávnou primitivní hru z dob, kdy na světě místo robotů ještě vládli lidé, v instalaci Kamila Bělohlávka Lūsus pilāris mēchanicus, navštívit Prostor pro nesmrtelnost Karla Czecha nebo si vyrobit trochu božské energie na Šlapadle na absolutno Terezy Vašíčkové. Válkou s mloky se inspirovali jak Robert Smolík ve své vojensko-historické expozici Mír s mloky, tak Antonín Šilar se svým krátkým filmem Rozhovor na veslici. Čistě zvukové dobrodružství potom čeká na hráče audiohry Jana Čtvrtníka Krakataudio. A šestici instalací doplňuje ještě sedmá, nesoucí název Továrna na budoucnost. Ta otevírá každému návštěvníkovi výstavy bez ohledu na jeho věk prostor pro vlastní tvorbu.

Vhodné pro děti od 6 let i jejich dospělé.

Koncepce a libreto: Tomáš Jarkovský, Tereza Vašíčková
Autoři instalací: Kamil Bělohlávek, Karel Czech, Jan Čtvrtník, Robert Smolík, Antonín Šilar, Tereza Vašíčková
Architektonické řešení: Tereza Vašíčková
Sound design: Jan Čtvrtník
Odborná konzultace: Adam Langer
Grafické řešení: Jindřich Max Pavlíček
Lektorský program: Anna Hrnečková, Jana Nechvátalová, Klára Svobodová, Tomáš Machek, Gabriela Sokolová-Loskotová

Produkce: Barbora Kalinová, Martina Štětinová, Petra Mojžíšová
Spolupráce na instalaci a výrobě: Jiří Bareš, Barbora Samuelová, Štěpán Uherka, Michaela Kudelková, Hana Kopová, Petr Seiner, David Ledvinka, Milan Steklík, Jan Čipčala, Roman Pěnička, Libor Petr, Tomáš Roček, Jan Tomáš, Šimon Ženíšek, Lukáš Zahradník, Ivo Voříšek, Tomáš Řeřábek

                         

Ostatní expozice

Novinky na Váš email